W CO SIĘ BAWIĆ W PODRÓŻY


Mamy lato, czas wakacyjnych wyjazdów wakacyjnych, często w miejsca odległe od naszego domu. Niby się cieszymy, planujemy, pakujemy tylko gdzieś z tyłu głowy pojawia się pytanie - jak przetrwać tak długą drogę z dzieckiem? W co się bawić? Czym zająć nasze pociechy?
Oto kilka moich pomysłów:

  1. Zabawa na spostrzegawczość, czyli : "kto pierwszy zobaczy kota/ sklep / mężczyznę w okularach / fontannę itd. Wersja dla dzieci czytających: przed wyjazdem przygotowujemy listę obiektów do znalezienia po drodze. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie wszystkie.
  2. Zabawa w opowieści: wybieramy jedną mijaną po drodze osobę lub zwierze i wymyślamy z dzieckiem historię na jej/jego temat. Kim jest, dokąd idzie, czemu się spieszy - jest spóźniony a może głodny i pędzi na obiad...  Świetnie rozwija spostrzegawczość i wyobraźnię dziecka.
  3. Zabawa na kreatywność dla nieco starszych dzieci: podaj 5 rzeczy, które są równocześnie białe i twarde/ czerwone i smaczne/ zielone i miękkie...
  4. Druga rozwijająca kreatywne myślenie zabawa : podaj jak najwięcej zastosowań patyka/kredki/taśmy klejącej i co nam tylko przyjedzie do głowy. Warto mieć przygotowane kilka odpowiedzi by pomóc dziecku. Np. z patyka można zrobić miecz, procę, można nim rysować na piasku, podeprzeć coś, wyciągnąć zabawkę spod łóżka itd...
  5. Znana ale zapomniana zabawa: wymyślamy co przypominają nam kształty chmur
  6. Kolejna zabawa, która również wymaga wcześniejszego przygotowania oraz telefonu lub aparatu. Robimy zdjęcia fragmentu naszych domowych sprzętów a dziecko ma za zadanie po tym fragmencie rozpoznać co to za rzecz.
  7. Warto przygotować dla dziecka jakąś małą niespodziankę. Coś drobnego ale co go ucieszy i da nam kilka minut spokoju, np nowa gazetka, mały samochodzik, pluszak itd
  8. W drodze świetnie sprawdzają się też piosenki, oczywiście śpiewane przez nas. Każde dziecko będzie zachwycone możliwością śpiewania ulubionych utworów na cały głos razem z rodzicem.
Warto pomyśleć o czekającej nas podróży jako okazji do świetnej zabawy i do spędzenia czasu z dzieckiem a nie jak o smutnej konieczności. Zmiana perspektywy pomaga.
Miłej podróży :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz