ZABAWY Z NIEMOWLAKIEM 3 - 6 MIESIĘCY
Okres między 3 - 6 miesiącem to wspaniały czas. Minął ciężki czas tzw "czwartego trymestru" i życie z dzieckiem powinno, choć nie musi, być łatwiejsze.

Twoje dziecko, coraz bardziej jest zainteresowane otaczającym je światem, zabawkami, własnym ciałem. Maluch nabywa nowych umiejętności zaczynając od pewnego trzymania główki i podnoszenia jej z leżenia na brzuchu, poprzez przewracanie z pleców na boki i brzuch,  aż po próby pełzania, a u niektórych dzieci może nawet raczkowanie. Próbuje złapać zabawkę, a gdy im się to uda potrząsają nią i cieszą się, jeśli wydaje dźwięki. Mały gimnastyk bawi się rączkami i stopami, które coraz częściej lądują w buzi. Niemowlak staj się też coraz bardziej istotą społeczną. Potrafi zaczepiać domowników śmiechem czy piszczeniem, wodzi wzrokiem za znajomymi osobami. 

To wspaniały okres w życiu naszego szkraba i warto go wykorzystać, by pomóc mu odkrywaniu świata i nauce nowych umiejętności.

Jak się bawić z niemowlakiem 3 - 6 miesięcy?


 1. W dalszym ciągu mów do dziecka jak najczęściej, opowiadaj o tym co robisz, jakie macie plany, co was czeka w najbliższym czasie, opowiadaj o tym co cię cieszy, czy złości, możesz nawet plotkować czy narzekać na męża... ważne by mówić. To zaprocentuje w przyszłości, uwierz.
 2. Zabawy paluszkowe, które pomogą dziecku w odkrywaniu swojego ciała. Warto bawić się paluszkami zarówno u rąk jak i u stóp. 
 3. By wzbudzić zainteresowanie malucha własnymi stopami można założyć mu specjalne grzechoczące skarpetki, lub przywiązać do kostki balonik z helem. Po pewnym czasie niemowlę zauważy, że ruch nóżki powoduje ruch balonika lub wydawanie dźwięku przez grzechotkę w skarpetce.
 4. Zachęcaj malucha do leżenia na brzuchu. Kładź przed dzieckiem zabawki, kontrastowe książeczki, lusterko.
 5. Tańczcie i śpiewajcie.
 6. Gdy maluch zacznie wydawać pierwsze dźwięki, nawiąż z nim rozmowę. Odpowiedz na jego zaczepkę i poczekaj, aż on odpowie tobie. Podobno dzieci, z którymi się "rozmawia" a nie tylko do nich mówi, szybciej uczą się mówić.
 7. Pokazuj nowe przedmioty, miejsca, zwierzęta. Badania dowodzą, że niemowlęta, które zapoznały się z większą ilością i różnorodnością przedmiotów, mają lepsze wyniki w testach inteligencji jako przedszkolaki. Pamiętaj tylko by nie pokazywać za dużo rzeczy naraz. Takiego maluszka łatwo przebodźcować. Być może sam pokaże ci, że jest zmęczony zabawą odwracając głowę od tego co pokazujesz.
 8. Ćwicz z dzieckiem. Na YouTube znajdziesz filmiki instruktażowe jak ćwiczyć z niemowlakiem. 
 9. Bawcie się w wannie. Niech kąpiel nie będzie tylko kolejną czynnością przed snem. Dajcie dziecku czas na zabawę i radosne chlapanie.
 10. Zabawy rytmiczne - puść muzykę i klaszcz w jej rytm lub poklepuj stopę dziecka swoją dłonią.
 11. Jeżeli jest ciepło możesz pozwolić dziecku na zapoznanie się z piaskiem, trawą. Wystarczy położyć malucha na kocu tak by rączką mógł dotknąć tego co jest poza nim. Takie zapoznanie z nowymi fakturami to świetna zabawa sensoryczna.
 12. "A kuku" - ta znana wszystkim zabawa nie tylko rozśmieszy malca, ale także pomoże mu zrozumieć, że mama nawet gdy znika to wraca, co pozwala na oswojenie lęku separacyjnego.
 13. Puszczaj bańki mydlane. Bańki to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Niemowlak patrząc na unoszące się "kuleczki" będzie ćwiczył umiejętność śledzenia wzrokiem i skupiania uwagi na przedmiocie.
 14. Bawcie się fakturami, podawaj dziecku na zmianę różne materiały do dotknięcia.
 15. Bawcie się włącznikiem światła.
 16. Czasem kładź zabawkę troszkę poza zasięgiem dziecka, by próbowało po nią sięgnąć, przeturlać do niej.
 17. Wierszyki - masażyki pomogą wyciszyć się maleństwu.
 18. Gdy niemowlak trzyma już pewnie główkę, bawcie się w "latanie samolotem" po domu. Noście malucha na rekach brzuchem do podłogi i zwiedzajcie dom, dla niego to nowa perspektywa i ćwiczenie mięśni karku oraz grzbietu,
 19. Zawijaj malca w kocyk jak naleśnik. Oczywiście główki nie zawijamy.
 20. Możesz zapoznać dziecko z nowymi zapachami. Daj mu powąchać przyprawy, kawę, pomarańczę. Pokazuj nie więcej niż 2- 3 zapachy jednocześnie.
 21. Trzymaj zabawkę lub inny przedmiot w zasięgu nóg dziecka, tak by mogło celować i kopać.
 22. Zacznijcie "naukę" części ciała. Możesz nazywać tą część ciała, którą pocałujesz, lub opowiadać co za chwilę umyjesz albo posłużyć się znanymi wierszykami i piosenkami, np. "Głowa, ramiona, kolana, pięty" lub " Policzymy co się da. Mam dwie ręce, łokcie dwa. Dwa kolana, nogi dwie. Pięknie wszystko zgadza się. Dwoje uszu, oczka dwa, no i buzie też się ma, a ponieważ buzia je, chciałbym buzie też mieć dwie."
 23. Wiruj, kręć się, noś, bujaj, np w kocu. Te czynności stymulują układ przedsionkowy, który jak się okazuje nie jest tylko odpowiedzialny za zmysł równowagi, ale wpływa na rozwój mózgu dziecka. Warto nosić dzieci i nie słuchajcie, że się przyzwyczają, one już się rodzą przyzwyczajone do noszenia, to ich naturalna potrzeba. I wiedzą skubańce, co robią, bo ma to wpływ na rozwój ich mózgu. 
 24. Całuj, przytulaj, łaskocz, głaszcz, masuj. Bliskość i kontakt fizyczny z opiekunem, są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka.
 25. Daj dziecku odetchnąć. Gdy maluch bawi się sam lub gdy po prostu patrzy w przestrzeń, pozwól mu na to. Niech pobędzie "samo ze sobą" mimo, że z tobą w pobliżu.

Miłej zabawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz