ZABAWY Z NIEMOWLAKIEM 0-3 MIESIĄCE


Nareszcie nadszedł ten dzień i wasze upragnione maleństwo jest już z wami. Powoli uczycie się siebie nawzajem i cieszycie pierwszymi wspólnymi chwilami. Chcecie pokazać maleństwu świat i zadbać o jego rozwój już od pierwszych tygodni. W co się bawić z dzieckiem od 0-3 miesięcy? Czy taki malec potrzebuje zabawy? 


0-1 miesiąc

Pierwsze tygodnie to dla dziecka okres adaptacyjny. Dla noworodka cały otaczający go świata jest nowością i placem zabaw dla jego zmysłów. Nawet cisza jest dla niego nowym doznaniem, ponieważ nie zaznał jej w łonie matki. Trzeba wiec uważać i w tym okresie nadmiernie nie obciążać dziecka bodźcami. Nawet karuzela nad łóżeczkiem może jeszcze poczekać, bo i samo łóżeczko jest dla malca czymś nowym.

W tym okresie, jak i w następnych, najlepszą zabawką dla dziecka jest rodzic. Dziecko czuje się bezpiecznie będąc blisko opiekuna, czując jego zapach, słysząc bicie serca. 

Przez pierwsze tygodnie warto więc:

- być blisko, by dać dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz budować z nim więź. 

- patrzeć dziecku w oczy, ułatwia to nawiązanie bliskiej relacji.

- uśmiechać się jak najczęściej, wkrótce maluch odwzajemni ten uśmiech.

- mówić do dziecka. Głos rodzica wpływa kojąco na malucha a dodatkowo wspiera już rozwój mowy.

- śpiewać kołysanki. Naukowo udowodniono, że śpiewanie kołysanek wpływa pozytywnie na rozwój mózgu dzieci.

- oprowadzić noworodka po domu, opowiadając gdzie się znajdujecie i jakie czynności się tu wykonuje. 

1-3 miesiące

Okres adaptacyjny trwa, jednak można już wprowadzić kilka zabaw, które pozytywnie wpłyną na rozwój niemowlęcia oraz na waszą relację:

- pokaż dziecku zabawkę, następnie powoli przesuń ją w bok. Zachęcisz w ten sposób dziecko do  śledzenia przedmiotu i nauki koncentracji. Zamiast zabawki możesz użyć nawet swojego palca.

- gdy dziecko leży na pleckach, złap jego stopy i zrób jego nóżkami ruch "rowerka". Możesz przy tym śpiewać lub mówić znane rymowanki. Taka zabawa pozwala na pozbycie się z brzuszka nadmiaru gazów.

- w dalszym ciągu mów do dziecka jak najwięcej. Tu mój post o rozwoju mowy.

- śpiewaj kołysanki lub swoje ulubione piosenki, jeżeli mama słuchała ich w ciąży to bardzo prawdopodobne, że dziecko też je lubi. 

- kładź dziecko na brzuszku, by ćwiczyło i wzmacniało mięśnie karku. Początkowo możesz kłaść maleństwo na swoim brzuchu, zobaczysz jak będzie unosić głowę by spojrzeć ci w oczy.

- gdy maluch leży na brzuchu połóż przed nim lusterko. Twarze ludzkie, w tym jego własna są dla niemowlaków bardzo interesujące. Oczywiście nie rozpozna w odbiciu siebie, na to przyjdzie czas około 18 miesiąca.

- gdy twój szkrab zacznie wydawać pierwsze dźwięki, naśladuj go. Rozmawiając sobie w ten sposób wspomagasz naukę mówienia.

- połóż w zasięgu nóżek dziecka zabawki, które może kopać np. zabawki z maty edukacyjnej, które będą wydawać dźwięki. Niemowlak wkrótce zacznie zauważać zależność między jego ruchami a dźwiękiem zabawki.

- pokazuj dziecku różne miny

- głaszcz, masuj, przytulaj - dotyk działa stymulująco na rozwój mózgu

- delikatnie dmuchaj na ciało lub buzię malucha 

- czytaj, nawet to co aktualnie czytasz dla siebie

- jeżeli masz możliwość pokaż dziecku rybki w akwarium, to kolejna zabawa gdzie maluch będzie ćwiczył śledzenie wzrokiem

- w ciepły, słoneczny dzień połóżcie się pod drzewem i obserwujcie słońce mrugające pomiędzy liśćmi

- pokazuj książeczki lub obrazki kontrastowe. Ponieważ na początku dziecko lepiej widzi kontrastowe barwy, np. biały, czarny, czerwony. 

- wprowadź zabawy paluszkowe. Wspomagają one rozwój motoryki malej

- masuj maluszka materiałami o różnej fakturze, jest to świetna zabawa sensoryczna

- co jakiś czas zmień jedną rzecz w otoczeniu dziecka, np zmień zabawkę w łóżeczku, jeżeli w nim leży

- pozwól dziecku obserwować rodzinne życie, jeśli nie protestuje to pozwól mu obserwować jak sprzątasz czy gotujesz. UWAGA - jeśli gotujesz przy dziecku zachowaj szczególna ostrożność, pamiętaj, że tłuszcz na patelni potrafi prysnąć a niosąc coś gorącego możesz to upuścić lub wylać


Pierwsze trzy magiczne miesiące szybko miną i choć bywają ciężkie, to są też równie wspaniałe. Staraj się po prostu być z dzieckiem i cieszyć każdą chwilą. Na gorącą kawę i przespane noce też kiedyś przyjdzie czas, ale twoje dziecko nie będzie już nigdy takim maleństwem jak teraz. 

Pamiętaj, że w tym okresie przystosowawczym, dla dziecka nie ważne są zabawki, karuzele, pozytywki, misie czy nawet kontrastowe książeczki -  ważni są rodzice.

Miłej zabawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz