TYPY INTELIGENCJI: INTELIGENCJA PRZYRODNICZA
04:39
0
inteligencja przyrodnicza
,
w co się bawić
,
zabawy 2 latka
,
zabawy 3 latka
,
zabawy 4 latka
,
zabawy 5 latka
,
zabawy 6 latka
,
zabawy 7 latka
,
zabawy 8 latka
,
zabawy 9 latka
,
zabawy na świeżym powietrzu
Inteligencja przyrodnicza przejawia się w uwielbieniu natury oraz rozumieniu środowiska i wyciągania z niego korzyści. Dzieci obdarzone tym typem inteligencji, co oczywiste lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, pielęgnować rośliny i zwierzęta, obserwować je, zbierać kamienie, kwiaty, patyki. Dostrzegają wzorce funkcjonujące w naturze, a także świetnie sobie radzą z klasyfikacją przedmiotów w hierarchię np, ważne, mniej ważne, nieważne.
Inteligencja przyrodnicza ułatwia dzieciom klasyfikowanie i kategoryzowanie, analizowanie podobieństw i różnic, dostrzeganie wzorców i prawidłowości.
Jak wspierać rozwój inteligencji przyrodniczej:
- spędzanie czasu na świeżym powietrzu
- szukanie natury na spacerach, nawet w mało oczywistych miejscach, np. pod kamieniem
- oglądanie programów przyrodniczych
- wizyta w zoo, oceanarium, parku, lesie, ogrodzie botanicznym
- hodowanie roślin w ogródku, na balkonie, czy parapecie
- opieka nad zwierzętami
- dokarmianie ptaków
- prace plastyczne z darów natury
- zielnik
- słuchanie i próby identyfikacji śpiewu ptaków
- obserwacja przez szkło powiększające
- eksperymenty, np. z wodą, lodem
- obserwacja gwiazd
- spacery nie tylko w dzień ale i wieczorem, obserwacja tego co się dzieje w przyrodzie
- poznawanie praw przyrody: pory roku, pogoda, stany skupienia
Już z niemowlakiem i małym dzieckiem można ćwiczyć inteligencję przyrodniczą. Maluchy zazwyczaj uwielbiają zwierzątka. Oglądając książeczki pokazuj różne zwierzęta, naśladuj ich głosy. Jeśli macie możliwość pozwólcie dzieciom na kontakt ze zwierzętami. Na spacerach pokazujcie psy, koty, ptaki, mrówki. Wąchajcie kwiatki, zbierajcie liście, pokazujcie drzewa, chmury, pozwólcie doświadczyć deszczu, śniegu. Mój roczny syn potrafił wypatrzyć każdą mrówkę, każdą muchę i każdego przelatującego ptaka szybciej niż dorosły, a to dlatego że ja mu to pokazałam, zwróciłam mu uwagę na świat przyrody.
Przyroda jest tak naprawdę wszędzie i nie musicie mieszkać na wsi, by rozwijać u dziecka zamiłowanie do natury. Wystarczy, że wybierzecie się w pobliże domu, lub w miejsce gdzie zwykle spacerujecie. Może jest tam kolonia mrówek, może przylatują pszczoły by zebrać pyłek, pająk zrobił sieć w która złapała się mucha? Obserwujcie to mikrożycie.
Podczas wycieczki w parku czy we własnym ogródku wybierzcie mały kawałek trawnika, obserwujcie i notujcie wszystko, co uda wam się tam zobaczyć: kamienie, robaczki, mrówki, kwiatki, nasiona itd
Będąc na wakacjach starajcie się zwrócić dziecku uwagę czym to środowisko różni się od tego w którym wy mieszkacie. Czy są inne drzewa, inne zwierzęta, inne ukształtowanie terenu, inna pogoda itd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz