Malec potrafi naśladować proste czynności, np. "pa-pa". Rozumie też coraz więcej. Wie już co oznacza "nie", a słowa "mama" i "tata" nabierają prawdziwego znaczenia.
Już za chwilę szkrab z niemowlaka przeistoczy się w małe dziecko. Zamknie się pewien etap, by rozpoczął się nowy, równie ekscytujący.
Zabawy z niemowlakiem od 9 miesiąca:
- Schowaj w dłoni niewielki przedmiot, otwórz dłoń i pokaż dziecku, następnie znów ją zamknij. Zapytaj "a gdzie jest..." i czekaj aż malec wskaże dłoń. Zmień ręce.
- Obejrzyjcie wspólnie album ze zdjęciami, wskazuj osoby opowiadaj o nich. Pytaj "gdzie tata? gdzie babcia?"
- Weź czapki, rękawiczki, szaliki, skarpetki. Ubierajcie się w nie lub ubierajcie misie. Pytaj "gdzie zakładamy czapkę" itd
- Zrób tunel z kartonów, kocy lub kup gotowy w sklepie.
- Wykorzystaj kosz na pranie lub dużą miskę. Można w niej jeździć, wkładać i wyjmować różne przedmioty.
- Daj dziecku garnki, patelnie, drewnianą łyżkę i pokaż jak można na tym grać.
- Pozostając przy zabawie w kuchni, jeśli nie boisz się brudu daj dziecku miseczki, kubeczki łyżki oraz np. kaszę czy coś innego co można przesypywać.
- Do pudełka włóż ciekawe przedmioty, które nie są zabawkami. Co jakiś czas wyciągaj pudełko. Dziecko będzie z zachwytem oglądać, przekładać i próbować tych rzeczy.
- Dzieci w tym wieku często lubią bawić się w otwieranie i zamykanie. Poszukaj w domu niepotrzebnych pojemniczków, kartoników itd
- Daj maluchowi plastikową butelkę i poproś o nałożenie nakrętki. Świetne ćwiczenie dla motoryki małej.
- Warto rozpocząć przygodę z plastyką, np od malowania kredą po chodniku.
- Zrób małemu odkrywcy tor przeszkód z poduszek.
- Rozwijajcie zmysł zapachu, podawaj brzdącowi do powąchania różne rzeczy np. krem, bazylię, świeczkę zapachową, cytrynę. Nie podawaj do powąchania więcej niż rzeczy pod rząd.
- Usiądź na przeciwko malucha, złap go pod pachy i unieś nad swoją głowę, jednocześnie odchylając się do tyłu. Ta z pozoru prosta zabawa wzmacnia plecy dziecka i stymuluje system przedsionkowy.
- Bawcie się w "a kuku" ale z zabawkami, chowaj je pod kocem i odkrywaj.
- W pudełku np. po butach wytnij otwór i pokaż ze można przez niego wpychać do środka różne rzeczy. Pokaż też coś, co się w otwór nie zmieści i wytłumacz, że jest za duże.
- Jeżeli masz w domu dużą piłkę gimnastyczną, możesz jej użyć do stymulowania zmysłu równowagi szkraba. Posadź go na niej, podtrzymuj go i delikatnie przesuwaj w przód i w tył oraz na boki.
- Gdy dziecko zacznie chodzić, wyjmij je od czasem z wózka pozwól spacerować. Chodzenie po nierównym terenie, np po trawie w parku rozwinie jego umiejętności motoryczne oraz wzmocni poczucie samodzielności i pewność siebie.
- W tym okresie idealne zabawki to sortery, klocki, piramidki.
- Puszczaj bańki mydlane i pozwól maluchowi je łapać. Doskonałe ćwiczenie na koordynację oko - ręka.
- Do zabawy mogą posłużyć również rolki po papierze toaletowym. Można przez nie śmiesznie mówić lub przyczepić pionowo na drzwiach i wrzucać małą piłeczkę.
- Bawcie się w ganianego na czworaka.
- Dzieci w tym wieku powoli zaczynają nas naśladować. Pozwól malcowi cię uczesać, połóżcie do snu misie albo je nakarmcie.
- Ciągnij malucha po mieszkaniu na kocu. Niech siedzi, leży na plecach i brzuchu, raz przodem, raz tyłem do kierunku "jazdy". Możecie też wspólnie ciągnąć misie czy lalki.
- Wieczorem np. podczas kąpieli lub ubierania, wspominaj co robiliście tego dnia, gdzie byliście.
- Daj dziecku przedmioty, które dostarczą różnych wrażeń dotykowych: coś śliskiego, chropowatego, miękkiego, gładkiego, szorstkiego.
- Masz w domu magnesy na lodówkę? Przenieś je niżej tak by berbeć mógł je dosięgnąć.
- "Trzy kubki" wersja niemowlęca, czyli weź dwa kubeczki, mały przedmiot i pokaż maluchowi pod którym kubkiem chowasz zabawkę, poproś by wskazało gdzie jest.
- Zgromadź kilka rzeczy jednego koloru i pokazuj dziecku, nazywając dany kolor. Możesz tez jednego dnia pokazywać wszystkie przedmioty czerwone jakie macie w okół siebie, drugiego dnia rzeczy innego koloru.
- Daj maluchowi gazety do podarcia.
- Podlejcie razem kwiaty, najlepiej na zewnątrz, by uniknąć zalanej podłogi.
- Uczcie się części ciała, na sobie, na zabawkach, przy lustrze w książeczkach.
Takiemu maluszkowi faktycznie należy zwraca bardzo dużo uwagi i takie zabawy moim zdaniem to sama przyjemność. Muszę przyznać, że jak czytałam niedawno na stronie https://whisbear.com/pl/blog/byl-whisbear-dla-ksiezniczki-charlotte-jest-e-zzy-dla-ksiecia-louisa/ to jak najbardziej miś szumiś trafił znów do rodziny królewskiej.
OdpowiedzUsuńJestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.
OdpowiedzUsuńZwróćcie także uwagę na praktyczne gadżety dostępne online. Są to między innymi takie podstawki samochdowe: https://danex24.pl/23-podstawki. Te i inne gadżety tego typu znajdziecie w sklepie internetowym Danex24.
OdpowiedzUsuńKupiłem też zabawki do wózka
OdpowiedzUsuń